Za celý tým VEDLE JEDLE děkujeme všem účastníkům, návštěvníkům a podporovatelům našeho festivalu.

Již se všichni těšíme na fotky, které co nevidět budou v naší galerii.

Veškeré připomínky a dotazy směřujte na náš email: vedlejedle.festival@gmail.com

Doufáme, že se uvidíme na dalším ročníku!

6. ročník Festiválku Vedle Jedle


18. – 20. 5. 2018

 

 

O co jde?

Vedle Jedle je víkendový festival, kde se sejde 8  divadelních souborů z celé republiky Společným jmenovatelem těchto souborů je, že v nich hrají lidé s různými druhy zdravotního a sociálního znevýhodnění. Festival poskytuje prostor pro sdílení zkušeností, nápadů a inspirace k další divadelní tvorbě.

 

Čím jsme jedineční?

Zaměření na soubory – Těch několik málo festivalů divadla s postižením, které existují, je zaměřeno primárně na jeho prezentaci směrem k veřejnosti. My jsme zaměření přesně opačným směrem – na soubory. Dáváme jim prostor ke sdílení inspirace, získání zpětné vazby od ostatních souborů i zkušených dramaterapeutů a možnost rozvoje divadelních dovedností na workshopech.

Pestrost – Na festivalu jsou zastoupeny velice rozmanité soubory a to nejen co do druhu postižení (od tělesného přes mentální až po smyslové postižení) a míst původu (od Prahy přes Brno až k Olomouci a Ostravě), ale hlavně svým přístupem k divadlu a práci na něm.

Bezbariérovost – Kompletně bezbariéové prostory Jedličkova ústavu umožňují účast opravdu každému. Účastníci se setkávají, hrají, bydlí i jedí na jednom místě a nikdo není stranou.

Na každého se čeká – Za ještě důležitější, než absenci vnějších bariér, však považujeme vnitřní bezbariérovost. Na festivalu panuje atmosféra, kdy si nikdo nemusí připadat divný nebo pomalý, na každého se čeká, každému je dána příležitost, aby ze sebe dostal to nejlepší.

Kdy?

18. – 20. května 2018 od pátku do neděle

 

Kde?

V Praze v areálu Jedličkova ústavu. Samotný festival probíhá na Nové budově. Účastníci jsou ubytováni v domovech mládeže TAP a Topolka. Vše velice blízko u sebe a kompletně bezbariérové.

 

 

Jak se k nám dostanete

Škola Jedličkova ústavu sídlí na „Nové Budově“ na adrese U Jedličkova ústavu 2, Praha 4. Většina ředstavení se bude odehrávat v divadelní sále v 1. poschodí. Cestu k němu vám vyznačíme.

 

Hromadnou dopravou

Ať už přijedete do Prahy vlakem či autobusem, pojedete metrem linkou C do stanice Vyšehrad. Ihned za dveřmi výstupu ze stanice odbočíte doprava na rampu, na jejím konci se vydáte doleva po chodníku, asi po 100 metrech se na rozdvojení držte vlevo. Po dalších 100 metrech se chodník kříží s ulicí Na Pankráci. To už byste měli vidět žlutou budovu s nápisem „Jedličkův ústav“. Přejdete ulici a jste u nás. Tato cesta je bezbariérová.

 

Autem

Pokud pojedete vlastím dopravou, jeďte na adresu školy: U Jedličkova ústavu 2, Praha 2. Parkování v areálu je po předchozí domluvě možné. Parkovat se dá i v okolních ulicích.

Program pro veřejnost

 

pátek

19:20 zahájení festivalu

19:30 – 20:30 Bohnická divadelní společnost: FRÍDA! (sál)

21:00 – 21:30 Verva: POTLESK PRO SHARON (sál)

 

sobota

13:00 – 13:30 Ještě chvilku: ČAROVNÝ LES (plenér)

13:45 – 14:15 Dr.amAS: STORYTELLING (sál)

14:35 – 14:50 Už!: ŠEST TÓNŮ KARKULKY (sál)

15:10 – 15:30 Stopy snov: UKÁZKA TVORBY  (sál)

15:50 – 16:30 Regimɘnt: JDEME SPOLU (sál)

16:50 – 17:10 Markéta Mašková : BÁSNIČKY Z NOTÝSKU (sál)

17:20 – 17:40 David Martinec: DAVIDOVO IMPRO (sál)

 

19:15 – 20:30 Jan Horák: FRANTIŠEK BLÁZEN

20:30 – Ukončení programu

 – vstupné na všechny představení je dobrovolné

Můžete se těšit na:

 

Bohnická divadlení společnost 

Bohnická divadelní je otevřená formace psychiatricky nemocných pacientů-herců a profesionálních divadelníků, přátel. BDS vznikla v roce 1991 na půdě PL v Bohnicích (doslova „na půdě“ zdejšího znovu otevíraného Divadla Za plotem). Už 22 let sídlí a zkouší ve Studiu Citadela, kulturně-sociálním místě v historickém centru Prahy. Naše krédo? Divadlo léčí duši 🙂

S představením – FRIDA! FRIDA! je herecká performance na pomezí fyzického divadla a improvizace. Svět poetický, naivní, brutální fantazie milostných zápasů, emoce plné barev se v „kauze“ malířky Fridy Kahlo protínají s přísnou zásadovostí, režimem vlastní nemohoucnosti a nemoci. Bohyně mexického (sur)realismu začala malovat v dívčím věku – úrazem upoutaná na lůžku, a z nudy. Maluje vlastní tělo obklopená květinami, ovocem, lebkami, líčidly a šperky. „K čemu mít nohy k chůzi? Mám křídla k létání…“

 

Verva 

Jsme soubor integrovaný, ve svých řadách máme lidi se zrakovým postižením, někteří jsou zcela nevidomí, ale i „herce“ zdravé. Spojuje nás nejen láska k divadlu, ale i dlouholeté kamarádství. Vzhledem k tomu, že máme ve svých řadách šikovné literáty a dobré muzikanty, jsme do značné míry divadlem autorským.

S představením – Potlesk pro Sharon Kdysi slavná herečka Sharon Atvoodová, která získala prestižní cenu za roli Julie v Shakespearově slavné tragedii, se ke své milované postavě na sklonku života opět vrací.

 

„Ještě chvilku…“

Domácí soubor je složený z herců na vozíků i bez něj a funguje již od roku 2008. Za tu dobu nastudoval množství nejrůznějších her (Ze života hmyzu, Malý princ, Labutí jezero, Zmrzlinová říše atd.). Soubor vystupuje pravidelně např. na festivalu Mezi Ploty či Vyšehraní a na mnoha jiných akcích. Členové souboru jsou absolventi JÚŠ, jde tedy především o klienty s tělesným a kombinovaným postižením.

S představením – Čarovný les Jako malá chtěla být Adéla princeznou a žít svůj sen. V dospělosti zjistila, že svět není pohádka, ale spíš bludiště povinností a pravidel, ve kterém se ztrácí. V tom se záhadně ocitá v Čarovném lese, který je zmítán prapodivnou válkou mezi fantaskními bytostmi a roboty. Ale kdo je přítel a kdo nepřítel? Proč se Adéla ocitá zrovna zde? Odkud se bere podivná moc, kterou Adéla v lese má? A lze ještě někdy vyjít z lesa ven? To vše se dozvíte v nové autorské psychologické pohádce divadelního souboru Ještě chvilku.

 

Dr.amAS

Soubor byl založen v lednu 2015 při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) a od té doby se neustále vyvíjí, experimentuje a překvapuje nejen diváky. Díky principu autorského divadla a živého hudebního doprovodu jsou divákům zprostředkována témata, která se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhů členů souboru. Náměty se dotýkají problematiky poruch autistického spektra (PAS), jejich zobrazování z různých úhlů pohledu a přiblížení specifik samotnými herci s touto diagnózou.

S představením – Vyprávění K nejstarší divadelní formě, autorskému vyprávění fantaskních i docela obyčejných příběhů, se s našimi čtyřmi herci vrátíme na divadelních prknech během ukázky z našeho připravovaného představení.

 

Už!

Jsme nová parta lidí s různými typy postižení i bez, kteří dělají divadlo v Jedličkově ústavu, fungujeme sotva jeden rok a máme zatím na kontě jen jednu inscenaci „6 tónů Karkulky“, kterou vám rádi zahrajeme.

S představením – Šest tónů karkulky ​​​Kark​u​lka jde ke své babičce, potká zlého vlka, který následně sežere babičku i s vnučkou. To si Kark​u​lka prožila už mnohokrát. My jsme se ale rozhodli trochu změnit prostředí. Karkulka a stejně tak postavy s ní spjaté vystřídají hned několik profesí a tváří.​ ​Prastarý příběh v nových barvách představí divadelní soubor s herci s postižením Už!.​

 

Stopy snov

Stopy snov je Bratislavský divadelný súbor netradičných osobností. V divadle sme objavili priestor, v ktorom sa dá tvoriť, vymýšľať, hrať, hľadať… A to nás baví. Rozhodli sme sa využiť divadlo k reflektovaniu tém zo života ľudí s mentálnym znevýhodnením aj s ich autentickým zapojením v úlohe hercov, výtvarníkov, scénaristov a dramaturgov.
Cieľom nášho divadla je realizácia nekomerčných umeleckých projektov (najmä divadelných predstavení a výstav), ktoré integrujú ľudí s mentálnym znevýhodnením a ľudí bez znevýhodnenia.

 

Regimɘnt

Skupina se utvořila v rámci programu sociální rehabilitace a neurorehabilitace lidí se získaným poškozením mozku, funguje v rámci komunitního centra Remozka

S představením – Jdeme spoluNázev představení „Jdeme spolu“ navazuje na naši prvotinu „Jdeme dál“. Odkazuje k síle a k nutnosti vzájemné podpory v té cestě, kterou si zvolíme „jít dál“. V představení zaznívají sny jednotlivých postav, tyto sny se prolínají s touhami našich interpretů – a jeviště je místem, kde ty sny dostávají jasnější kontury a začínají se stávat realitou… Představení vypovídá o společné cestě za sny – zprvu každého jednotlivce, ale nakonec i celé skupiny. Tím nejdůležitějším a nejzásadnějším snem se totiž ukazuje potřeba být „spolu.“

 

Markéta Mašková

Na první pohled jsem obyčejná holka s postižením. Pod touto pokličkou se však skrývá zásobník bujné fantazie, kterou vám chci představit ve svých básničkách, emotivních i veselých! Zahltí vás rýmy, dojemné i šprýmy! Veršů není nikdy dost, sobě i vám pro radost!!!

Se svým autorkým čtením – „básní tvořených někdy hrou slov a někdy čistě záměrně“

 

 

David Martinec

Jmenuji se David a pocházím z Jihomoravského kraje. V současnosti žiji v místě, kde každým dnem jdu za svými cíli. V místě, kde se mohu projíždět anglickým parkem, jehož historie sahá do dob majitele krále Václava I. a věřit, že jednoho dne se mezi jeho stromy znovu projdu. Moji životní vášní je hudba a zpěv, které jsou mými průvodci v každodenních životních situaci. S lidmi, kteří mě obklopují, chci vytvářet hudební zážitky nejen pro zúčastněné –  a díky tomu se učit z každého prožitku, který nastane.

Se svými – Spontánními djemovými improvizacemi postavenými na náhodném nebo předem připraveném výběru instrumentu. Instrumentální nástroje jsou složené z běžných, každodenních věci, které v životě člověk užívá, po perkusové a strunné nástroje v doprovodu smyčkovače.

 

 

 

PRO ÚČASTNÍKY

(vedoucí a členy souborů, doprovody atd.)

 

Harmonogram pro účastníky

Pátek
17:00 příjezd souborů, registrace účastníků

18:00 ubytování souborů a večeře

19:20 zahájení festivalu

19:30 – 20:30 Bohnická divadelní společnost: FRÍDA! (sál)

20:30 – 21:00 zápis na WS

21:00 – 21:30 Verva: POTLESK PRO SHARON (sál)

od 21:30 obhlížení jeviště, případně drobné zkoušky

23:30 opuštění budovy

Sobota

7:30 – 9:00 snídaně

09:10 – 10:10 1. blok workshopů

10:30 – 11:30 2. blok workshopů

11:30 – 13:00 oběd a polední klid

13:00 – 13:30 Ještě chvilku: ČAROVNÝ LES (plenér)

13:45 – 14:15 Dr.amAS: STORYTELLING (sál)

14:35 – 14:50 Už!: ŠEST TÓNŮ KARKULKY (sál)

15:10 – 15:30 Stopy snov: UKÁZKA TVORBY  (sál)

15:50 – 16:30 Regimɘnt: JDEME SPOLU (sál)

16:50 – 17:10 Markéta Mašková : BÁSNIČKY Z NOTÝSKU (sál)

17:20 – 17:40 David Martinec: DAVIDOVO IMPRO (sál)

18:00 – 19:00 večeře

19:15 – 20:30 Jan Horák: FRANTIŠEK BLÁZEN

20:30 – 23:30 diskotéka a diskuze

23:30 – konec programu

24:00 – opuštění budovy

Neděle

8:00 – 9:00 výdej snídaně

do 10:00 nutno opustit pokoje

 

Strava

Strava bude stejně jako dostatečné množství tekutin bude zajištěna po celou dobu festivalu (od páteční večeře do nedělní snídaně). Pro ty obzvláště hladové či mlsné bude na místě bufet „U hladového herce“, kde si budete moci koupit kávu, tousty a jiné drobné občerstvení. Různé diety, vegetariánství atp. není problém, ale nahlaste je předem, ideálně už v přihlášce.

 

Ubytování

Účastníci budou ubytovaní na internátech školy, nacházejících se cca 50 metrů od školy. Oba internáty nabízí bezbariérové ubytování v prostorných 2 – 3 lůžkových pokojích. Po Vašem příjezdu Vás na Vaše pokoje dovedeme.

 

Prostory

Festival bude probíhat v divadelním sále, tělocvičně, učebnách a jídelně na Nové budově JÚŠ a venku v plenéru.

 

Rozměry a technické vybavení sálu

Divadelní sál se nachází v prvním patře budovy školy. Jeho velikost je přibližně 5 x 11 metrů a v jeho čele je nevelké pódium (cca 5 x 3 m). Pódium je asi půl metru vyvýšené, ale dá se na něj dostat na vozíku s pomocí plošiny. Sál je možné zatemnit a na festivalu bude k dispozici osvětlení i ozvučení (své požadavky na technické vybavení sálu nezapomeňte napsat do přihlášky).

Přihlášky

Přihlášku (odkaz níže) prosím zasílejte co nejdříve, nejpozději do 31. března. V přihláškách samozřejmě bude možné později dělat změny, ale potřebujeme mít základní přehled potřebujeme mít již nyní. V případě, že byste v ní čemukoli nerozuměli, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

Přihlašujte se na tomto odkazu

Poplatek

Výše poplatku je pro letošní rok stanovena na 200 Kč na hlavu – ty prosím po potvrzení Vaší přihlášky zašlete na účet 13733713/2010 nejpozději do 15. dubna, do zprávy pro příjemce napište jméno souboru (stejné jako na přihlášce).

 

Velice děkujeme za podporu těmto subjektům

logo mk

Ministerstvo kultury přispělo na chod festivalu částkou 45 000 Kč Kč. Díky příspěvku jsme mohli pokrýt část nákladů na ubytování, nájmy a technické zajištění akce.

Nadace JÚŠ přispěla na chod festivalu 30 000 Kč. Díky tomu jsme mohli zaplatit část ubytování a stravy.

 

logo nadace život umělce

Nadace Život umělce přispěla částkou 25 400 Kč na nájem prostor a techniky a zajištění workshopů.

Remozka s námi navázala milou spolupráci a pomáhají nám jak s naší technikou, tak s občerstvením pro častníky

 

logo asistence

Asistence nám poskytuje dobrovolníky pro soubor „Ještě chvilku…“ a cenné rady hlavně v oblasti žádání o dotace.

logo JUS

Jedličkův ústav pro účely festivalu poskytuje prostory školy a internátů.